در شبکه‌های اجتماعی چطور جواب کامنت‌ها را بدهیم؟ + فرمولی برای پاسخ‌گویی به انواع کامنت

ما چه به‌عنوان فرد و چه به‌عنوان کسب‌و‌کار، وقتی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشیم، بدون شک از فالوئرهایمان کامنت‌هایی دریافت می‌کنیم. براساس تحقیقی که توسط Convince & Convert انجام شده، ۴۲درصد از کاربران انتظار دارند ظرف ۶۰ دقیقه پاسخ کامنتشان را بگیرند و ۳۲درصد انتظار دارند در همان ۳۰ دقیقۀ اول پاسخ بگیرند.

هیچ‌کس دوست ندارد نادیده گرفته شود و پاسخ‌گونبودن به کاربران این حس را به آن‌ها منتقل می‌کند که آن‌ها برای ما مهم نیستند. این مسئله می‌تواند ناامیدی ایجاد کند و درنهایت به نارضایتی مخاطب و ایجاد مشکل در خط ارتباطی ما و او منتهی شود.

ازآنجاکه خیلی از افراد و کسب‌و‌کارها برنامه یا استراتژی مناسب و دقیقی برای جواب‌دادن به کامنت‌های مخاطبانشان درمورد حساب‌های کاربری خود ندارند، در این نوشته تصمیم داریم به ویژگی‌های کامنت‌های فالوئرها بپردازیم و به شما بگوییم که بهتر است که هرکدام از کامنت‌ها را چطور جواب بدهیم.

اینکه جواب فالوئرها را بدهیم یا ندهیم، جواب یک سری را بدهیم و جواب یک سری را ندهیم و با چه لحنی جواب بدهیم، همۀ این‌ها به استراتژی حضور و فعالیت ما در شبکه‌های اجتماعی بستگی دارد که از حوصلۀ این بحث خارج است. اما این نوشته می‌تواند به‌عنوان یک فرمول در کنار دست شما باشد تا بدانید ویژگی هر کامنت چیست و چطور باید با آن برخورد کنید.

ویژگی‌های کامنت افراد

ویژگی‌های کامنت افراد
برای دیدن تصویر باکیفیت روی آن کلیک کنید.

برای فهم بهتر موضوع، برند اسنپ فود (سامانۀ سفارش آنلاین غذا) را برای شما مثال می‌زنم. مثلاً در صفحۀ اینستاگرام، توییتر و… اسنپ‌فود کاربرها کامنت‌های مختلفی گذاشته‌اند و اسنپ فود چه واکنش‌هایی می‌تواند نشان بدهد. کاربرها را براساس جدول بالا شماره‌بندی کرده‌ام.

 • فالوئر شمارۀ ۱: خیلی عالی، لایک
  • پاسخ پیشنهادی: لایک کنیم یا ما هم در پاسخ برای او استیکری ارسال کنیم.
 • فالوئر شمارۀ ۲: پس چرا این سفارش ما از دی‌جی‌کالا نرسید؟
  • پاسخ پیشنهادی: اینجا اسنپ فوده، سامانۀ سفارش آنلاین غذا. برای پیگیری سفارشتون به دی‌جی‌کالا مراجعه کنید.
 • فالوئر شمارۀ ۳: بعضی اوقات که پیک کاری‌تون هست سفارش می‌دیم، غذا دیر می‌رسه!
  • پاسخ پیشنهادی: ممنون از اینکه بازخورد دادین، به رستوران‌هایی که غذاشون با تأخیر می‌رسه تذکر داده می‌شه.
 • فالوئر شمارۀ ۴: شما هم شدین کاسب جیب مردم، آخه سفارش غذای آنلاین؟!
  • پاسخ پیشنهادی: یک استیکر لبخند همراه با عینک دودی :‌)
 • فالوئر شمارۀ ۵: شما مگه سفارش آنلاین غذا نیستین؟ پس چرا وقتی سه شب هوس غذا می‌کنم هیچی ندارین بفرستین خبر مرگتون؟
  • پاسخ پیشنهادی: دوست عزیز شما می‌تونید در رستوران‌های شبانۀ ما که ساعت ۱۲ شب تا ۴ صبح فعالیت می‌کنن سفارشتون رو ثبت کنید.
 • فالوئر شمارۀ ۶: دیگه این دیررسیدن‌های غذاتون شورشو درآورده‌ها! خستمون کردین اه!
  • پاسخ پیشنهادی: بابت تأخیر در رسیدن سفارشتون عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم دیگه تجربۀ بدی نداشته باشین.
 • فالوئر شمارۀ ۷: ریـ*** تو اسنپ‌فود! مسخره کردین مارو! چوب تو کـ***! دزدای کثیف!
  • پاسخ پیشنهادی: جوابی نداره، در مقابل ایشون فرار کنید :‌)

درخصوص فالوئر شمارۀ ۶ دو استراتژی وجود دارد: اول اینکه پاسخ او را بدهید، دوم اینکه پاسخ او را ندهید. اگر پاسخ ندادید که هیچ، اما اگر خواستید پاسخ بدهید، باید خیلی دقت کنید که چطور این کار را انجام می‌دهید؛ چون پاسخ‌دادن به چنین کامنتی عین شمشیر دولبه است. احتمال دارد که پاسخ درستی به طرف بدهید و فالوئر دوباره فحاشی کند! خلاصه خیلی دقت کنید که در دام چنین کامنت‌هایی نیفتید.

فهرست سرویس‌هایی برای پاسخ‌گویی به کامنت‌ها

فهرست سرویس‌هایی برای پاسخ‌گویی به کامنت‌ها

برای مدیریت‌ فالوئرهای خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از سرویس‌های زیر استفاده کنید. فقط به این نکته حتماً توجه کنید که سرویس‌های زمان‌بندی پست برای ارسال و مدیریت کامنت‌ها، دو مقولۀ جدا از هم هستند. شاید بعضی سرویس‌ها جفت آن‌ها را در یک سرویس در اختیارتان بگذارند و بعضی سرویس‌ها فقط امکان مدیریت‌کردن کامنت‌ها را به شما بدهند.

در ادامه می‌توانید فهرستی از پرکاربردترین سرویس‌های مدیریت صفحات شبکه‌های اجتماعی را ببینید. قبل از اینکه این فهرست را ببینید، باید به این نکته اشاره کنم که هرکدام از این‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که با مراجعه به هرکدام و کارکردن با آن‌ها می‌توانید از مزیت‌هایشان مطلع شوید.

متأسفانه این سرویس‌ها از کامنت‌های فارسی‌زبان پشتیبانی نمی‌کنند و ما تا‌به‌حال به سرویس خارجی یا ایرانی‌ای‌ نرسیدیم که بتواند این کار را به‌خوبی انجام دهد. اگر شما چنین سرویسی را می‌شناسید به ما معرفی کنید تا به این فهرست اضافه کنیم.

منبع: نیما تودی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *