بازاریابی حضوری چیست؟

کافیست در گوگل در مورد بازاریابی حضوری و فروش حضوری جستجو کنید.

با صفحه ای پر از عناوین مختلف، شامل تکنیک های بازاریابی حضوری، نکات بازاریابی حضوری، فروش حضوری، ترفندهای و … بازاریابی حضوری مواجه می‌شوید.

اگر اندکی توجه کنید می بینید که محوریت همه‌ی موارد بالا، راه‌حل‌های کوتاه مدت و سریع است که در اکثر مواقع نتیجه بخش نیستند.

علت اصلی این موضوع چیست؟

به خاطر اینکه کاربر به دنبال آسان‌ترین، کوتاه‌ترین و موثرترین راه‌حل برای مشکل خود است. سوالی که به وجود می‌آید این است که: آیا اصلا چنین چیزی ممکن است؟

آیا ممکن است شما در شروع بازاریابی حضوری باشید و با این تکنیک‌ها نتیجه‌ای بگیرید؟ آیا این موارد شبیه به قرص‌های لاغری یا روش‌های ثروتمند شدن یک شبه نیست؟

اجازه بدهید کمی دقیق‌تر نگاهی به موضوع بیاندازیم.

به عنوان فردی که تا کنون بیش از ۲۰۰۰۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کارگاه‌ها یا محصولات و دوره‌های غیرحضوری آموزش داده‌ام، ترجیح میدهم کمی دقیق‌تر موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بازاریابی حضوری چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم تکنیک‌ها و نکات بازاریابی حضوری فروش حضوری را بدانیم، ابتدا باید بدانیم بازاریابی حضوری چیست؟

تعریفی که ما اینجا از بازاریابی حضوری ارائه می‌دهیم، دقیقا همان چیزی است که در بازار و فضای کسب و کار انتظار مشاهده آن را داریم.

بازاریابی حضوری روشی از بازاریابی و فروش است که در آن، فروشنده‌ها و بازاریابان شرکت، به صورت مستقیم با مشتری ملاقات می‌کنند و سعی در فروش و جذب مشتری دارند. اما برای شناخت دقیق‌تر پیشنهاد می‌کنم ابتدا واژه‌ی بازاریابی و فروش را با یکدیگر مقایسه کنیم.

یک اشتباه رایج در جامعه ما این است که تعریف درستی از بازاریابی و فروش نداریم. عموما در جامعه ما زمانی که مشتری به ما مراجعه می‌کند، فرض می‌کنیم که فروش انجام شده است.

زمانی که فروشنده ما به مشتری مراجعه می‌کند، او را ویزیتور یا بازاریاب می نامیم. در صورتی که در تعریف درست فروش و بازاریابی، هر دو مورد وظیفه‌ی فروشنده است.

بازاریابی ، تمام فعالیت‌های یک شرکت برای رساندن ارزش به مشتری است. فروش بخشی از این فرآیند و در واقع زیر مجموعه بازاریابی است.

از آنجایی که بیشتر دوستان به دنبال فروش حضوری هستند، ما برای راحتی بحث از همان لفظ بازاریابی حضوری استفاده خواهیم کرد.

چرا بازاریابی حضوری مهم است؟

بازاریابی حضوری
بازاریابی حضوری

دلایل زیادی برای استفاده از بازاریابی حضوری وجود دارد. معمولا می‌بینیم که شرکت‌های کوچک و شرکت‌های بزرگ هر دو از این روش بازاریابی استفاده می کنند.

شرکت‌های کوچک عموما به این دلیل از این روش بازاریابی استفاده می‌کنند که بازاریابی حضوری اثر بخشی بالا و هزینه‌ی به نسبت پایینی دارد.

از طرفی در بازاریابی حضوری، می‌توان به صورت مستقیم بازار هدف را انتخاب کرد و مستقیما وارد بازار هدف شد. به همین دلیل در شرکت‌های کوچک، استفاده از بازاریابی حضوری مزیت خوبی در بازار به این نوع شرکت‌ها می دهد.

در شرکت‌های بزرگ نیز، به این دلیل از بازاریابی حضوری استفاده می‌شود که میزان ارتباط با مشتریان کنترل شود. این امر به حفظ مشتریان شرکت و وفادارسازی مشتریان می‌انجامد.

چطور باید بازاریابی حضوری را یاد بگیریم و مهارت‌های خود را گسترش دهیم؟

همانطور که در ابتدای این نوشته شرح دادم امروز دغدغه اکثر دوستان تکنیک‌ها، ترفندها و نکات بازاریابی حضوری است.

دلیل اساسی موفقیت‌های کوتاه مدت یا از ابتدا عدم موفقیت آن‌ها نیز همین است. این به این معنی نیست که من با تکنیک‌ها، ترفندها و تاکتیک‌ها موافق نیستم.

در انتهای این مقاله شما را به سمت تعداد زیادی تکنیک هدایت خواهم کرد. در نتیجه از تکنیک‌های مذاکره و ترفندهای فروش بی نیاز خواهید شد.

راز موفقیت: ساختار

ساختار
ساختار

اما دغدغه شخصی من این است که حتی اگر تکنیک‌ها را بدانید، می‌توانید از آنها استفاده کنید؟

کسی در مورد ساختار صحبت نمی‌کند و چه در مورد بازاریابی و چه در مورد فروش ضربه اصلی از تکنیک‌ها وارد نمی‌شود. از ساختار غلط یا بهتر بگویم عدم وجود ساختار است که مشکلات به وجود می‌آیند.

بازاریابی اغلب به عنوان یک کار خلاقانه در نظر گرفته می‌شود. اما، موضوع اصلی و عامل موفقیت آن نظم و توالی انجام فرآیندهاست.

همچنان من می‌خواهم تکرار کنم که من مخالف خلاقیت نیستم، اما این موارد ابزاری است برای رساندن شما به مقصد درست. شما نمی‌توانید به صورت خلاقانه در مسیری اشتباه گام بردارید و انتظار رسیدن به مقصد درست را داشته باشید.

بازاریابی حضوری مراحلی دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

در واقع یک بازاریاب موفق در این زمینه مجموعه‌ای از مهارت‌ها، فرآیندها و ساختارهاست که او را به مشتری می‌رساند. اجازه بدهید یک طبقه‌بندی کوچک در مورد فرآیند مورد نظر داشته باشیم:

فرایند بازاریابی حضوری

  1. پیدا کردن مشتریان و هدف‌گیری آن‌ها
  2. مراجعه به مشتری
  3. ایجاد ارتباط اعتماد و صمیمیت
  4. پرسیدن سوالات درست و کشف نیازهای مشتریان
  5. ارائه راه‌حل و معرفی محصول
  6. مدیریت اعتراضات
  7. نهایی‌سازی فروش
  8. برنامه‌ریزی برای ادامه روند و فروش‌های بعدی
  9. پیگیری مشتری و هدایت او برای خرید محصولات مکمل یا محصولات دیگر

اگر بخواهیم فرآیند بازاریابی حضوری را طبقه‌بندی کنیم، فکر می‌کنم حداقل طبقه‌بندی ما به شکل بالا باشد.

پیداکردن مشتریان و هدف‌گیری آن‌ها در فرایند بازاریابی حضوری

بازار هدف
بازار هدف

اولین گام برای فروش، یافتن مشتری مناسب است. شما می‌توانید بدون بررسی وارد بازار شوید و سراغ مشتریان بروید.

راه دوم این است که بازارتان را شناسایی کنید، نیازهایشان را تحلیل کنید و محصولتان را با نیازهای آن‌ها سفارشی کنید. سپس وارد بازار شوید و به مشتریان واقعی بفروشید.

هر دو راه‌حل امکان‌پذیر است، اما نیاز نیست نابغه باشید که درک کنید کدام راه‌حل منطقی‌تر است.

برای یافتن مشتریان مناسب و برنامه‌ریزی روند فروش،  می‌توانید از ابزار قیف فروش استفاده کنید. قیف فروش شما را در ساخت مسیر درست برای مشتریان راهنمایی می کند.

پیشنهاد می کنم مقاله قیف فروش را در این زمینه مطالعه کنید.

مراجعه به مشتری

اگر من شخصی باشم که برای مراجعه به مشتری برنامه‌ریزی می‌کنم، مطمئنا یک مرحله تماس تلفنی را قبل از مراجعه قرار می‌دهم. این کار شما را حرفه ای‌تر نشان می‌دهد و باعث می‌شود مشتری برای شما احترام بیشتری قائل شود.

اگر اطلاعاتی از مشتریان خود ندارید که با آن‌ها تماس بگیرید، می‌توانید یک مرحله پیش از این قرار دهید.

می‌توانید افرادی را برای جمع‌آوری اطلاعات از بازار هدف استخدام کنید. (به شدت توصیه می‌کنم این کار را انجام دهید.) زمانی که این کار را انجام می‌دهید، یک قدم از تمام رقبای خود جلوتر هستید.

مشتریان احترام بیشتری برای شما قائل هستند. در مواجهه با مشتری حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسید و مسیر هموارتری خواهید داشت.

ایجاد ارتباط، اعتماد و صمیمیت

ایجاد ارتباط
ایجاد ارتباط

حالا زمان آن رسیده که وارد مذاکره با مشتری شوید.

قبل از اینکه تکنیک‌ها اهمیت داشته باشند، شما باید بدانید چه می‌کنید. اولین مرحله و اولین هدف در مذاکره با مشتری، ایجاد ارتباط، اعتماد و صمیمیت است.

اگر مشتری شما را نخرد، محصول شما را نخواهد خرید. پس اولین چیزی که باید فروخته شود، خود شما هستید. او باید بتواند به شما اعتماد کند. به شما علاقه‌مند شود و احساس کند، این شما هستید که می‌توانید او را به هدف خود برسانید.

شما در این مرحله دو هدف را دنبال می کنید. باید از تکنیک‌های ارتباط موثر استفاده کنید و احساس خوبی در مشتری به وجود آورید. باید یک دوست جدید برای مشتری باشید که علاقه مند است ارتباط را با شما ادامه دهد.

هدف دوم شما در این مرحله این است که خود را به عنوان متخصص به مشتری بفروشید.

مشتری باید بداند که شما در کار خود تخصص دارید. اگر کسی قرار است مشتری شما را به هدفش برساند، آن فرد شما هستید.

پرسیدن سوالات درست و کشف نیازهای مشتریان در فرایند بازاریابی حضوری

پرسیدن سوال در فروش حضوری
پرسیدن سوال در فروش حضوری

از اشتباهات دیگر فروشندگان در فروش و بازاریابی حضوری این است که مستقیما به سراغ معرفی محصول می‌روند. محصول را با تمام ویژگی‌ها معرفی می‌کنند، بدون آنکه خود آن‌ها یا مشتری بدانند که چرا این اتفاق می‌افتد.

این مرحله دو نقش اساسی برای شما دارد:

اولی اینکه شما مطمئن می‌شوید که مشتری به کالای شما نیاز دارد. نقش دوم این است که مشتری وارد فضای ذهنی شما می‌شود و شروع به فکر کردن در مورد نیازهایش می‌کند.

دلیل اینکه در قالب سوال این کار را انجام می‌دهیم، این است که در سوال مشتری خود به نتیجه می رسد. اگر همین موارد را ما برای مشتری توضیح دهیم با ما مخالفت می‌کند. اما وقتی خود مشتری به این نتایج برسد، با خود مخالفت نخواهد کرد و به دنبال راه‌حل خواهد بود.

فایده دیگر پرسیدن این سوالات این است که وقتی مشتری جوابی برای آن‌ها ندارد، به دنبال راه‌حل خواهد گشت. این نقطه‌ای است که شما با معرفی راه‌حل وارد خواهید شد.

ارائه راه حل و معرفی محصول

ارائه راه حل در بازاریابی حضوری
ارائه راه حل در بازاریابی حضوری

کار ما به عنوان فروشنده فقط و فقط فروش راه حل‌هاست. بهترین فروشندگان دنیا نیز همین کار را کرده‌اند.

بسیار فرایند ساده‌ای است. مشکل را پیدا کن، راه‌حل را پیدا کن، راه‌حل را بفروش.

در مرحله سوالات هدف شما این است که مشتری را به یک مشکل برسانید که راه‌حلش را نمی‌داند. وقتی مشتری به این نقطه رسید، تشنه‌ی گرفتن راه‌حل است. اینجاست که شما با یک راه‌حل عالی وارد می‌شوید و تبدیل به فرشته نجات مشتری می‌شوید.

راه حل را با تکنیک‌های مربوط به آن ارائه می‌دهید و سپس به مشتری درخواست خرید می‌دهید.

مدیریت اعتراضات

مدیریت اعتراضات
مدیریت اعتراضات

آیا پس از طی این مراحل پاسخ همه به پیشنهاد شما مثبت خواهد بود و از شما خرید خواهند کرد؟ مسلما نه.

راه حل شما برای مشتری مثل آمپولی است برای برطرف کردن بیماری. مشتری راه‌حل مشکلش را می‌خواهد، اما همچنان زمان پرداخت پول درد می‌کشد.

وظیفه شما به عنوان مشتری این است که این درد را درک کنید و به او کمک کنید تصمیم درست بگیرد.

شاید فکر کنید که خود مشتری می‌داند که باید این کار را انجام دهد. اما در زمان خرید، تمام تمرکز مشتری روی دردی است که از پرداخت پول ناشی می‌شود. پس وظیفه شما به عنوان فروشنده این است که منطق آمپول را برای مشتری جا بیاندازید.

باید نتایج پس از خرید را به او یادآور شوید و مشکلاتی که حل می‌شوند را دوباره برای مشتری تکرار کنید. این روند را طی کنید و در این مسیر از تکنیک‌های مدیریت اعتراضات استفاده کنید تا نه مشتری به بله تبدیل شود.

نهایی کردن فروش

نهایی کردن فروش
نهایی کردن فروش

بسیاری از فروشندگان به دلیل ضعف در نهایی کردن فروش، مشتری خود را از دست می دهند. آن‌ها همه مراحل را به بهترین شکل ممکن پیش می‌روند، اما به نقطه نهایی سازی که می‌رسند این کار را درست انجام نمی‌دهند.

عمده دلیل این موضوع ترس است. ترس از شکست، ترس از نادیده گرفته شدن، ترس از مسخره شدن، ترس از نه شنیدن و … . به دلایل مختلف این مورد اتفاق می‌افتد.

فارغ از اینکه دلیل این موضوع چیست، وظیفه ما به عنوان فروشنده جلوگیری از این مسئله است.

برنامه ریزی برای ادامه روند و فروش های بعدی در فرایند بازاریابی حضوری

اگر تمام مراحل بالا را به درستی طی کنید و ساختار را به درستی حفظ کرده باشید، به احتمال زیاد مشتری اولین خرید از شما را انجام خواهد داد.

بزرگترین اشتباهی که می‌توانید در این مرحله انجام دهید، این است که فرض کنید کارتان به اتمام رسیده و سراغ مشتری بعدی بروید. (کاری که اکثر فروشنده‌ها انجام می‌دهند.)

مشتری در این مرحله به سختی به شما اعتماد کرده و در مرحله اول تلاش می‌کند از شما خرید کوچکی داشته باشد. این خرید نقش سنجش شما را دارد و برای مشتری مشخص خواهد کرد که آیا می‌تواند به شما اعتماد کند یا خیر؟

در این مرحله اولا باید به دقت همه چیز را بررسی کنید که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد و مشتری به بهترین شکل به خواسته‌اش برسد.

مورد دوم این است که برنامه‌ریزی کنید که چطور قرار است با مشتری ارتباط خود را ادامه دهید. باید فرایندی برای ادامه ارتباط و فروش‌های بعدی برنامه‌ریزی کنید.

مشتری در این نقطه به شما اعتماد کرده و نتیجه اعتماد خود را دیده است. حالا زمان آن است که محصولات و پیشنهادات دیگر را به او ارائه دهید.

خواهید دید که با مقاومت بسیار پایین‌تری روبرو خواهید شد و به سادگی پیشنهادات شما پذیرفته می‌شود. در این مرحله باید برنامه‌ریزی کنید که چه محصولات دیگری در چه بازه زمانی باید به مشتری فروخته شود.

پیگیری مشتری و ارتباط مستمر

جذب یک مشتری جدید و فروش به او بین ۳ تا ۲۵ برابر حفظ مشتریان فعلی برای شما هزینه دارد. مهم است بدانید که مشتریان شما دارایی‌های اصلی شما و سازمانتان هستند. لذا حفظ ارتباط مستمر با مشتریان و نگهداری آنها بسیار اهمیت دارد.

از نظر من فروشندگان حضوری حداقل باید در ماه یکبار با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. این ارتباط می‌تواند به صورت تلفنی باشد. اما اگر بتوانید این کار را به صورت حضوری انجام دهید، احتمال فروش یک محصول دیگر به مشتری بسیار بالاست.

مشتریان خود را پیگیری کنید و به طور مستمر برای آنها پیشنهادات جدید داشته باشید. باشگاه مشتریان تشکیل دهید و برای آنها پاداش‌هایی را برنامه‌ریزی کنید.

امروز موفقیت به کسانی می‌رسد که بتوانند تعداد زیادی مشتری وفادار و راضی داشته باشند.

جمع بندی

ساختاری که عنوان شد، حداقلی است که می‌توان برای بازاریابی حضوری در نظر گرفت. تمام مواردی که مطرح شد، مربوط به ساختار بود.

البته که استفاده از تکنیک‌ها می‌تواند روند و فرایندهای داخلی این ساختار را سریع‌تر به موفقیت برساند. اما نکته اساسی این است که اسکلت اصلی شما را ساختارتان تشکیل می دهد.

هرچقدر ساختار قوی‌تر و منظم‌تری داشته باشید، شانس بیشتری برای موفقیت بلندمدت و ایجاد سیستم درست در کسب و کارتان خواهید داشت.

منبع : جاوید مقدم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *